Pobierz i korzystaj
Mapa Gminy Marciszów i okolicy
Historia
Pierwsze wzmianki o Ciechanowicach pochodzą z początku XIII wieku. Wieś została założona przez cystersów z Lubiąża, którym książę Henryk Brodaty nadał ziemie w 1203 roku.
Najintensywniejszy rozwój Ciechanowic datuje się na 1660 rok, kiedy to wieś i majątek przeszły w ręce barona Hansa Christopha von Schweinitz i jego potomków. Ciechanowice stały się osadą targową, w okolicy prowadzono roboty górnicze w poszukiwaniu rud ołowiu i miedzi, mieszkańcy utrzymywali się z tkactwa oraz handlu płótnem.
Rozwój wsi w XVI i XVII wieku związany był z wydobyciem miedzi, srebra i ołowiu, do dziś są tu ślady wyrobisk. W 1726 roku powstała tu sztolnia „Adler”, skąd wydobywano rudę. Dzięki górnictwu miejscowość rozrosła się i - w efekcie ogromnych zmian - w 1754 roku uzyskała prawa miejskie wolnego miasta górniczego, które zostały stracone po reformie administracyjnej w Prusach w 1809 roku.
Na początku XX wieku we wsi istniały trzy gospody, poczta, stacja kolejowa, słodownia, browar, bielnik przędzy, duży młyn oraz pałac, kościół a także dobrze prosperująca cegielnia. Po 1945 roku wieś utrzymała charakter rolniczy.
Dziś Ciechanowice to spokojna, malownicza wieś, do której można dopłynąć kajakiem, biorąc udział
w spływie po Bobrze!
Ciekawostki
Czy wiesz, że?
- W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można podziwiać zegar z pozytywką. Zegar ten pochodzi z Pałacu w Ciechanowicach, gdzie był ozdobą salonowych wnętrz na przełomie XIX i XX wieku.

Najciekawsze miejsca i zabytki Ciechanowic
Pałac w Ciechanowicach
Położony jest na prawym brzegu rzeki Bóbr. Pierwotnie w tym miejscu stała średniowieczna warownia - po niej została jedynie fosa oraz kamienny most. Pałac w Ciechanowicach posiada interesującą, siedmioosiową fasadę z charakterystycznym portalem oraz balkonem. We wnętrzu można podziwiać stiukowe sklepienia.
Dziś pałac ma prywatnego właściciela, po remoncie wnętrza pałacu jak i przypałacowe ogrody zostały udostępnione do zwiedania turystom.
Kościół parafialny św. Augustyna w Ciechanowicach
Pierwsze wzmianki na temat kościoła pochodziły już z XIV wieku. W obecnej formie świątynia istnieje od 1577 roku, a fragmenty starszej świątyni wciąż można dostrzec w aktualnej budowli. We wnętrzu zachował się między innymi gotycki wspornik z XIV wieku.
Ołtarz główny z 1600 roku przypisuje się Paulowi Meynerowi – wybitnemu, saksońskiemu rzeźbiarzowi. W kościele św. Augustyna warto również zwrócić uwagę na polichromowaną ambonę z 1603 roku oraz barokową rzeźbę św. Jana Nepomucena z 1720 roku.
Sołtys i Rada Sołecka

SOŁTYS
Mirosław Wolak
tel. 603 654 731
RADA SOŁECKA:
Angelika Prorok
Krystian Sekuła
Damian Wójcik
Paweł Siudak
Rafał Sokołowicz
Kamil Sobolewski